piątek, 22/9/2023 | 10:27 CEST
You are here:  / Transport i Motoryzacja / Stopy samochodu

Stopy samochodu

post by related

related post

Mowa tu oczywiście o oponach, które są jednym z ważnych elementów samochodu. W samochodzie najczęściej stosowane są opony pneumatyczne.
Opona pneumatyczna jest zewnętrzną częścią auta o przekroju otwartym. Jest nakładana na felgę lub obręcz. Wypełnia ją powietrze lub inny gaz pod ciśnieniem. Element ten kontaktuje się bezpośrednio z podłożem. Zapewnia przenoszenie ciężaru pojazdu, sił napędu, hamowania i skrętu, a także podstawową amortyzację w czasie jazdy.
Elementy podstawowe opony , to :
Bieżnik- jest to część opony, która wchodzi w kontakt z nawierzchnią i odpowiada za jej przyczepność do nawierzchni. W zależności od przeznaczenia opony, bieżnik może mieć różny kształt (tzw. rzeźba bieżnika), głębokość i twardość.
Osnowa- Osnowa składa się z wielu warstw kordu, ułożonych pod różnymi kątami w zależności od rodzaju konstrukcji opony. Kord może być wykonany z poliamidu, poliestru, stali, wiskozy i włókna szklanego.
Opasanie- Jest to warstwa (lub częściej warstwy) kordu ułożona obwodowo, wykonana z możliwie jak najbardziej nierozciągliwego materiału. Jej zadaniem jest usztywnienie czoła opony i zapobiegnięcie jego deformacjom pod wpływem działających
Stopka- to część opony stykająca się z obręczą (inaczej zwaną też felgą). Biegnące obwodowo druty wzmacniające utrzymują oponę na feldze, natomiast odpowiednie ukształtowanie stopki zapewnia równe przyleganie opony do obręczy, a w oponach bezdętkowych także uszczelnienie. W niektórych konstrukcjach opon wzmocnienie to wykonuje się z kewlaru.