niedziela, 24/9/2023 | 7:44 CEST
You are here:  / Transport i Motoryzacja / Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego

post by related

related post

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów ustrojowych w każdym samochodzie. Jego brak, niedostateczna ilość, lub złe parametry, potrafią w błyskawicznym czasie uczynić z naszego silnika kupę bezwartościowego złomu. Nawet mimo rozwoju, jaki osiągnęła dzisiejsza motoryzacja, żaden silnik nie przetrwa długotrwałej pracy bez tego kluczowego składnika.

Co jakiś czas pojawiają się głosy, że oleju wymieniać nie trzeba. Zauważmy jednak, że olej z czasem traci swoją charakterystykę, rozpada się chemicznie. Po kilkunastu latach jego konsystencja przypomina rozwodnioną pastę polerską. Zużycie silnika będzie rosło w nieproporcjonalnym tempie do przejechanych kilometrów, aż do nieuniknionej, przedwczesnej śmierci silnika.

Olej należy wymieniać regularnie. Zazwyczaj co 15 tysięcy kilometrów, lub co rok – zależy co nastąpi jako pierwsze. Wymieniając olej zawsze należy wymienić również filtr. Olej na wymianę powinien być tego samego gatunku i rodzaju, jak ten który mieliśmy wcześniej. Jeśli silnik pracował poprawnie, warto dodatkowo użyć oleju tego samego producenta.